w Pałace

Pałac Branickich  to rezydencja hetmana koronnego Klementiego Branickiego w Białymstoku (1689-1771), zbudowana w stylu barokowym w połowie XVIII wieku.

Pałac Branickich

Pod względem luksusowego wystroju i wyrafinowania dekoracji nie ustępował królewskiemu pałacowi w Wilanowie. W parku krajobrazowym zachował się pawilon dla gości, arsenał, szklarnia i inne budynki. W związku z budową pałacu Branicki Białystok uzyskał prawa miejskie.

W 1809 roku pałac wraz z dobrami z nim związanymi został kupiony przez cesarza Aleksandra I i przekazany pod jurysdykcję ministerstwa dworu cesarskiego. Chociaż białostocki Pałac Cesarski był rzadko odwiedzany przez osoby koronowane, wyposażono go w kaplicę Aleksandra Newskiego, która przed budową katedry Mikołaja pełniła funkcję głównej cerkwi obwodowej („katedry”) .

Za Mikołaja I pałac został przebudowany od wewnątrz na siedzibę Białostockiego Instytutu Szlachetnych Panien , który zajmował budynek od 1841 do 1914 roku.

Od 2010 roku pałac zajmuje instytut medyczny. Dzięki doskonałej akustyce w dużej sali zgromadzeń regularnie odbywają się konkursowe przesłuchania chórów w ramach międzynarodowych festiwali muzyki kościelnej.

Zapraszamy do Kontaktu

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 609 270 075

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać